Jdi na obsah Jdi na menu
 


archiv příspěvků duben 2017

2. 5. 2017

30.4.2017

Pěkné pozdní odpoledne...Dnes jsme měli sanitární den, stihli jsme to krásně asi do dvou hodin. Manžel pak ještě umyl obrovskou hromadu záchůdků a nádobí a já jela hlídat. Doteď se ještě mele pračka a prát budu až do doby, než půjdu spát. Odpoledne jsme přijali kočku, nebo kocoura k vyléčení a kastraci z lokality sázavskou. Už je to dvacátá. Škaredí se, až běda, říkám jí - mu Bubák. Doufám, že už v úterý to bude schopné převozu na veterinu. Dnes jsem nechala otevřeno Viance, Riance a Diance, ale zatím si na zahradu nevyšly. Pustila jsem i rozhovické, asi je k pumpě vracet nebudu. Jsou hodné, třeba se někomu zalíbí a najdou nový domov. Ramba a Sergeje jsem nezahlédla, trucují někde na mlatě. Z kocoura Sejmona je Stela a svá mimča si střeží. Hledám depozit, nebo dočasku, kam bych je mohla uchýlit. Maxmilián myslím dožívá své poslední dny, už jen spí a spí. V březnu mu bylo 16 let.

29.4.2017

Hezký večer a vše nej Robertům. Dnes byl tedy zase den. ráno jsme při krmení našli za vrátky ležet podchlazenou kočičku. Jestli jí tam někdo donesl, nebo se připlazila sama pro pomoc, nevíme. Hned jsme jí naložili a odvezli na kliniku, kde jí dali do vyhřívaného boxu a zavedli infuze. Bohužel po pár hodinách i tak zemřela. Co ještě říct, bylo pozdě. Na vetu dostala jméno Zorka. Odpoledne jsme měli dvě návštěvy. Paní Mirku a paní Šárku a já zrovna byla jak mátoha a ještě s migrénou. Srdečně děkujeme za dárečky. Rambo a Sergej jsou už na zahradě, prý konečně. Asi mi tu karanténu jen tak nezapomenou. Kočičky od čerpačky už jsou po kastracích v pohodě a jakmile bude hezky, pojedou " domů ". Doufala jsem , že by se nad nimi někdo smiloval a vzal si je, ale marně. Aspoň je tam paní pravidelně krmí. Nějakou výbavu jim taky sebou dáme. Tak jdu krmit a vybírat hajzlíky, manžel jel zaplatit hospitalizaci té něšťastné kočičky.

28.4.2017

Hezký večer a vše nej Vlastíkům...Dnes byly na veterině Dianka a Noemi. Zatímco Dia je fit, Noemka má kalici. Dianka je po kastraci. Uvidíme, jak příští týden, krve potřebuje udělat Tonik, na kontrolu Leopold. Počasí je tu hnusné,studené, vlezlé a prší. Březí kočička  Máša byla dnes převezena do dočasné péče o kočky na Výsluní v Pikovicích, kde porodí a odchová svoje koťátka. Aby toho všeho nebylo dost, a protože my primárně koťátka už vůbec  nebereme, dostali jsme z odříkaného chleba největší krajíc. Kocour Semjon , ten neduživý hubeňour, co je objednaný na oční kliniku k MVdr.Beránkovi, dnes v noci povil tři koťátka. Já v tu chvíli viděla všechny svatý a přemýšlela, kde udělali soudruzi z DDR chybu. Z vepřína mi ho pán poslal jako kocoura a prohlídka ještě nebyla možná. Nenapadlo by mě to ani ve snu, páč je a byl jak nítěnka. Něco jsem povypírala a usušila, teď rozdáme léky, nakrmíme, zatopíme a chvíli bude klid.Okolo desáté je poslední kontrola a čištění záchůdků. Z aukce jsme dnes odeslali 17 balíků.

27.4.2017

Dobrý večer a vše nej Jaroslavům...Dopoledne jeli na veterinu -  stále se nelepšící Saša a Sergej a na kastraci Scarletka a ouvej, on je to kocourek. Dostal jméno Fábio. Testován Felv - Fiv negativní. Saša je na tom velmi zle, vůbec nic nezabírá, přestal jíst. Má obrovskou kalici a nejde s tím hnout. Kdyby bylo na mě, tak ho nechám odejít. Uvidíme zítra. Je zázrak, že vůbec hne jazykem.  Sergej má to samé, jen ne  tak hrozné, leč také blbý. Semjon tak nic moc. Naopak Leopold a Archibald -  konečně je znát  účinek léků, vitamínů a vydatné stravy. Dianka je ok.Je to malý zázrak. Fionka je po operaci a už jsem jí vyzvedla. Domů máme léky, klidový režim a za šest týdnů kontrolní rtg.

26.4.2017

Pěkný podvečer všem... Dnes jen krátce. Ráno byly na kastraci Vianka a Rianka. Vianka byla krátce nakrytá, ale ještě to šlo. Po návratu jsme se pustili do aukce.Třídění a balení. Přitom nejde nic běžného neudělat. Saša bude dostávat injekce, prášky nezabírají. Zabrat nám dávají ještě Sergej, Semjon, Leopold a zhoršil se Maxmilián. Jde to s ním z kopce už pár dní. Sotva do něj dostanu něco k jídlu. Nejraději má šlehačku. V březnu mu bylo 16 let. Celé to, co se u nás poslední dobou děje a že se toho děje dost, je hodně na nervy. Už to tu začíná trochu mezi námi bouchat. Chtěla jsem všeobecně zbrzdit a vezmu si takový záhul, Přiznávám, neodhadla jsem , jak nás to bude válcovat. A to jsem se ještě ujala kočičky s tříštivou zlomeninou.Už je na klinice, zítra bude operována.Je to Fionka.

25.4.2017

Příjemný den a vše nej Markům...Ráno šup, šup, abychom kočky nakrmili a vyčistili záchůdky. Pak naložit kočky Donu a Doly z čerpačky, dále Zemánka a Mášu. Máša už nemohla být vykastrována je vysoce březí. U Zemánka se na vetu zjistilo, že to je kočička, byla vykastrována. Kvůli hlavičce na stranu se dělalo vyšetření uší, nic se nenašlo. Mohla kdysi prodělat panleukopenii a toto je následek. Dona a Doly jsou taktéž vykastrovány a budou vráceny zpět. Kočičky mají do ouška střižené Véčko, je to takový všeobecně známý obyčej pro bezprizorní kočky, aby se je eventuálně nepokoušel nikdo znova kastrovat. Zítra jedeme další kolo. Zřejmě pojede Rianka, Vianka a Sergej. Všechny jsou Felv - Fiv negativní. Ze Zoohitu nám přišly objednané balíky. Ted uklízíme, uklízíme a zase uklízíme. Nejen u koček, ale i doma. Začneme snad taky připravovat balíky z aukce.

24.4.2017

Hezký večer a vše nej Jiřím...Dnes jel manžel k lékařské vědě a já taky tak nějak. Bylo to tak nadlouho, že jsem nestihla ani kadeřnici. Já tu dělám administrativu a mužik je ještě u koček, a to je půl desáté. Zítra dopoledne veterina, máme objednané tři kastrace. Kdo půjde se na stopro rozhodne ráno. Stojí jich  tu na kastrace řada. Léčení koček od vepřína je už konečně znát. Zatím žádný úspěch u Sašky, Leopolda a Toníka. Toník sice baští, ale je vetchý, nakonec usuzujeme, že bude dost starý - zuby, srst atd. Prosím o strpení s věcmi z aukce, o víkendu se na to vrhneme.Děkuji.

23.4.2017

Hezký večer a vše nej Vojtěchům. Dnes byl den nabitý událostmi. Dopoledne odjela do nového a skvělého  domova, od nás za kopec, milá kočička Isabellka. Hodně štěstí, zdraví a lásky, kočenko naše. Pak jsme měli ještě jednu návštěvu a poté jsme frčeli  do Kočkavárny, kde se slavil rok jejího otevření. Zároveň jsme tam odvezli Nefertiti, kde má šanci najít dobrý domov. Nápadníci musí splňovat všechny podmínky umístění. Cestou zpátky jsme se stavovali u pomocnice Petry pro věci  a u pumpy v Rozhovicích, kde žijí dvě bezprizorní tříbarevky. Je potřeba je nechat kastrovat, tak zrovna chtěly jídlo, tak jsme je odchytli.Je toho strašně moc, za celý den se nezastavíme a únava z nás dělá zapšklé osoby. Neklidná se mi zdá Máša od vepřína, kdoví, jestli nebude rodit. Smutnou zprávu si nechávám na konec, dnes zemřel slepý, diabetik Zrzín. Držel se do posledních dní,  odešel v klidu. Odpočívej v pokoji, Zrzínku.

032.jpg svice.gif.jpg

22.4.2017

Dobrý večer všem, skoro...Včera jsem byla na odpis, nemožná cokoliv udělat, bylo mi moc ouvej.Dnes od rána jen poklízení, ale hlavně léky, kapky, masti. Kočičáci z vepřína nejsou zvyklé na záchůdky, podle toho taky ráno mají v karanténách " naklizeno ". Viana a Riana už jsou ok, Diana je proti příjmu krasavice, jako jediná z této trojky bere ještě léky. Léky dobral i Zemánek, Saša pořád pokračuje, zrovna tak Sergej, Semjon, Leopold, Archibald, Máša také dobrala. Kdo z nich na tom je nejistě je Saša, Semjon, Tony.

21.4.2017

Dobrý večer všem a všechno nejlepší všem Alexandrám...Dnes jsem si nechtěně přivstala, nicméně aspoň bylo všechno brzy hotovo a manžel se mohl věnovat jiné práci. A zatímco já jsem byla opět babičkou na několik hodin, byla posečená zahrada a okolí plotu, které nám sice nepatří, ale...Moje kočičky se zatím drží v ústraní, přesto se mi podařilo jednu z nich pohladit.Jinak se zde v kočičím domečku neděje nic převratného, včerejší kastrovaní Rambo, Noemi i Kikina jsou v pohodě, ostatní marodi berou nezbytné léky a pomalinku se začínají stabilizovat.Co se krmení týká, mnohdy mám pocit, že nekrmíme kočičky, ale smečku sarančat. Ani nestačím dorozdělit první konzervu a už žadoní o další. I proto zásoby mizí jak mávnutím kouzelného proutku.Tolik pro dnešek, mám toho už ažaž, tak všem dobrou noc a pohodový víkend.

20.4.2017

Dobrý, pozdní večer a vše nej Marcelám...Je to tak, že jsme v jednom kole.Dopoledne jsme měli termín na vetu.Vykastrováni byli Rambo, Kikina a Noemi. Kiki už je má za sebou a těm dvěma se dělali testy na Felv a Fiv. Kiki má další Convenii na tu tlamku, zatím se to nehojí.Je podezření na zradu v podobě autoimunitního systému. Ti, co byli na kontrole pokračují v atb. i dál, jde o kočky a kocoury od vepřína. Další kastrace jsou v úterý. Pak jsme jeli pro dvě kočičky, které budou jen moje. Zatím se učí poznávat nové prostředí.Balík nám přišel od Katky Šumberové, mockrát děkujeme. To je asi vše, padám únavou a bolestí zad.

 

19.4.2017

Hezký večer...Jelikož naše smečka je víc, jak početná, tak jsme dnes museli jet na nákup. Granulí máme dost, ale konzervy a kapsičky mizí před očima. Marodi z vepřína potřebují vydatnou stravu, tak jsme koupili kuřecí prsa. Je velké chladno, bylo i na nule, takže vařím na ráno, aby měli teplé a hlavě vývar. Musí se i topit, doma máme krbovky, ale kočenám se topí elektřinou. Odpoledne byl na smečku manžel sám, já byla za babičku. Dostali jsme dva balíky ze Zoohitu, dárce musím vypátrat. Nicméně, mockrát děkujeme.Teď nám je opravdu každá pomoc vítaná a to velmi,velmi. Všem, všem dárcům mocinky děkujeme.

18.4.2017

Hezký podvečer a vše nej Valeriím...nemám nic zvláštního...pořád léčíme smečku od vepřína a z místa dvě. Zabere to hodně času.Tři pračky dek a pelíšků.Výměna misek, je denní záležitost.Použité se namáčejí do dezinfekce a pak myjí. Od čtvrtka jedeme kastrace, termíny jsou i na skoro celý příští týden. Maxmilián se vyhřívá u krbovek, stařeček.Je taková zima, že všude u koček i doma, topíme. Zdravotně válčíme, jak se dá, protože se nedá vysadit.Storm má zase tu svojí rýmu, je to chronické. Kočky nosí klíšťata jak hrách.A to jsem si myslela, že šmejdi vymrznou.

17.4. 2017

Bez příspěvku.

16.4.2017

Dobrý večer v den Božího hodu velkonočního a vše nej Irenám...Dnes se měnily všude záchůdky, manžel je hned u pumpy umyl, aby nám u ní nestrašily. Já kvůli zádům, mnohé věci vůbec neudělám, zvláště, když jsem už jen pár minut ve vynucené poloze. Udělám tak půlku oproti dřívějšku. Hodně času nám zabere podávání léků, čištění očí a mazání boláků. Jedná se o všechny z vepřína, není ani jedna, co by byla v pohodě. K tomu se ještě léčí pár našich stávajících. S Rambem není pořád možná manipulace. Zítra asi příspěvek vynechám, každý budete mít jiné plány, než číst, co dělají někde nějaké kočky.

15.4.2017

Hezký večer a Bílou sobotu, i vše nej Stázkám....Končí postní čas a my si pochutnali na domácí hlavičce - nádivce. Jinak máme velký pres.S přijetím 17ti chlupáčů a všichni jsou dost nemocní, nám přibylo opravdu hodně práce a stresu. Než se všem dají léky, s některými to jde ztuha, nebyli na nic podobného zvyklé, třikrát denně kapky, nebo masti do očí, mazat boláky, kterých mají požehnaně po celých tělíčkách, vydatně přikrmovat , přibylo hafo záchůdků na čištění. Najednou se vyhoupla ještě větší spotřeba krmení, které jsme jeli po obědě nakoupit. Došly i vlhčené ubrousky, koupeno deset balení.Na všech už je znát, že se léčí, jen Saša a Dianka, tam je to zatím bez efektu. Stále prosíme o pomoc na Misi Sázavsko.Příp.dárcům velmi děkujeme. Od mladých manželů, co mají nedaleko chalupu, jsme dostali granule Hills a kapsičky s ganulkami od Whiskas. Bohužel jméno se mi vytratilo z hlavy a mrzí mě to. Nicméně velmi děkujeme.

14.4.2017

Dobrý večer...Jak už víte, včera jsme přivezli devět kočiček od zrušeného vepřína a nedalekého družstva. V plánu jsem to vůbec v takovém počtu  neměla. Měla jsem co dělat, abych je nějak ubytovala. A dnes od vepřína další kocour, divoký, vystrašený, pochroumaná zadní packa. Léky se mu zatím nedá aplikovat.Dostal jméno Rambo. Pánovi, co se o ně staral jako bývalý zaměstnanec, moc záleží na tom, aby je odtama dostal, dokud má ještě umožněn vstup do areálu.Ještě tam jsou dvě. Z družstva Věrka dnes odvezla kočku a kocoura do dočasné péče. Kočku, která má nejspíš kalici se chytit nepodařilo, ani poslední tříbarevku, což je 100% kočka. Pořád jich tam je asi deset. K nám už to bohužel nepůjde. Nevím, co dál. U nás jich je už sedmnáct.Všechny nemocné.Alespoň se dnes už všem podařilo dát léky a také odčervit. Černobílá kočička dostala jméno Noemi a tři tříbarevky, dvě velmi nemocné, krášlí jména Diana, Riana a Viana. Velice nemocné černé kotě je Saša a mourek, co nosí hlavičku na stranu, se honosí jménem Zemánek. Pohlaví u nich se zatím nepovedlo zjistit.Už jsem spotřebovala všechny Strongholdy, co jsem pro ně nakoupila. Je jich tolik, že docházejí i léky. Bojím se, jak to zvládneme, jestli budeme moci koupit vše, co bude potřeba. Kocourci Semjon a Sergej jsou objednaní na oční kliniku k MVDr.Beránkovi. Obávám se, že bude potřeba operace. Rambo bude muset na rtg. Snad se z toho nezhroutím.Teď už vím, že jsem si vzala fakt velké sousto. Pomoc...Ty, co budou přeléčené, půjdou co nevidět na kastrace.

13.4.2017

Hezký večer a vše nej Alešům...Odpoledne jsme jeli s Věrkou a jejím přítelem na sázavsko odchytávat další kočky z vepřína a bývalého družstva. Z vepřína jsme přivezli tři, dva kocourky, jeden bez části zadní nožky, druhý má něco s okem a kočku, zakladatelku rodu. Z druhého místa jsme přivezli šest převážně kočiček - tříbarevky - jednu černobílou, dále nemocné černé kotě , dva nemocné bílomourky a mourka co nosí divně hlavičku. U těchto pohlaví zatím neznám. Víc jsme jich vzít už sebou nemohli, tak aspoň tři nemocní byli pokryti antibiotiky. Příjmů je během pár dnů víc než dost, už je není kam dávat. Pokud by někdo chtěl pomoci hlavně se vzetím koček k sobě, velmi to uvítáme. Teď budeme jak diví jezdit na veterinu, pak na kastrace cca po třech kočkách. Než necháme vykastrovat všechny, bude to nejméně na měsíc. Jenže, kam s nimi potom? Snad se někdo přihlásí a pomůže.Tohle nemůžeme sami zvládnout. Příjem sedmnácti koček během týdne..Ze Zoohitu nám přišly tři balíčky. Jeden je od pí.Evy Dvořákové, jeden asi od Aleny Přibylové, třetí nevím. Až se dopátrám, poděkuji i tam.Takže mockrát děkujeme za dietky pro sázavské kočičky z vepřína a bývalého družstva.

12.4.2017

Bez příspěvku.

11.42017

Hezký večer...Dnes odjeli do židovické dočasky Zoja a Vasilek. Tam se doléčí a budou hledat nový domov. S sebou dostali 12 kg granulí Brit a Smilla. Musíme co nejdříve z těch vepřínů odvézt hlavně kočky a nechat vykastrovat.Už je to za pět minut dvanáct.Některé už možná kastrovat ani nepůjdou. V druhé půlce březosti už to nechceme a nedělá to ani náš veterinář v Přelouči. Jsme v tom zajedno.Škoda, že se o těchto lokalitách nevědělo už dříve. Leopold, který je na tom nejhůře, se lepší.Do ideálu je to ještě daleko, ale už se aspoň nedusí hleny.Rýma se uvolnila a vytéká. Zrzek Tony nemá dole žádné zuby, asi bude už starší. a na zuby bude muset Konstantin.Tak to je vše...bolí mě páteř, léky a mazání už nezabírají.Je to složité...

10.4.2017

Hezký den a vše nej Darjám....Po včerejší invazi kočiček z vepřína a další zemědělské firmy máme pořád napilno. Někteří z nich už berou léky od včera, někteří mohli být dnes i odparazitováni.Dostávají i jména. Takže, bílá Nefertiti a tříbarevka Zoja byly vyšetřeny a následně vykastrovány. Už jsou probuzené a po jídle. Modroočka Scarlet vzdoruje, dávám jí ještě den na aklimatizaci a pak se musí začít léčit. Zbytečně kočičky nikdy nestresuji víc, než je nutné. Bílorezek Vasil je už v léčení. Rezatý, vypelichaný Tony dostal Stronghold a zatím Betamox, pak přejde na Convenii. Na zlepšení srsti mají všichni osvědčený sirup + vitamíny na celkovou regeneraci organismu.Jednooký mourek dostal jméno Archibald a je v léčení. Nejhůře je na tom bílomourek, dostal jméno Leopold . Má silnou rýmu, zelené nudle, chrčí, špatně se mu jí. Včera na vetu zůstalo 1820.-, dnes 365.- a 2.094.-, a to jsou stále jen začátky. Koček na řešení je tam ještě hodně. Neříkám, že je všechny zvládneme vyřešit sami, ale i tak to bude náročné po všech stránkách.Balík jsme dnes dostali od pí. Kalousové, která k nám dala Maxmiliána, po svém zemřelém příbuzném.Velice děkujeme. Maxmilián se drží, i když velmi chátrá. Skoro šestnáct let je hodně.

9.4.2017

Hezký večer a vše nej Dušanům....Dopoledne jsme jeli na uzavřený vepřín, kde se zdržuje kolonie koček, které je potřeba odchytit, neboť už tam nebude do budoucna přístup.Skoro všechny jsou tam velmi nemocné, hlavně rýmy, oči, kožní problémy zřejmě od blech, svrab v uších, masivní začervení atd. Na odchyt se dostavila Věra Sochrová, Eva Šedivá, paní Ver.Labská s manželem a také my. Paní Šedivá ( Kočičí oči ) již včera odvezla osm kočiček, my dnes pět a další paní Labská čtyři. Ještě jich tam zbývá pět. No, a co čert nechtěl, hned vedle v Krutech, je další areál, kde je situace obdobná. Vrátila se tam Věrka a přivezla mi velmi nemocného, vypelichaného, zasvrabeného, vyhublého zrzka a velice pravděpodobně březí, bílou kočičku.Takže dnes příjem sedmi velice zanedbaných chlupáčků. Z vepřína nejsou vyzáblé, tam je krmí hodný pán, ale ty nemoci. Z druhého areálu je to horší, krmí je paní, ale sporadicky, nemá na to finance. Nicméně, snaha se cení, cení, cení. Odchytat se musí všechny, přeléčit, zbavit parazitů, vykastrovat, co s nimi dál, to se ještě uvidí. Třeba se najdou nějací dobrovolníci, co pomohou s azylem. Jímá mě hrůza a děs, když si pomyslím, kolik takových míst všude je. Pokud už se o tom člověk dozví, nejde to nechat jen tak. Musí se konat, a to jasně a rychle. Takže, abych to shrnula, máme mourka bez oka, bílomourka, co sotva dýchá, zrzka, co je kost a kůže, tříbarevku s rýmou, bílozrzka taktéž, bílozrzku také unudlanou a asi březí bělku. Prozatím je to vše a my mastíme na veterinu. Pohlaví přesně u všech nevím, další se dozvíte postupně.

statek.jpg 001.jpg

6.7. a 8.4. 2017

Z důvodů pracovní přetíženosti tyto dny bez příspěvků.

5.4.2017

Dobrý večer a vše nej Mirkám....Tak čím dnes začít. Nemám motivaci, nemám nápady., nemám elán.Už jsem se přistihla, že se ráno divím, že ještě žiju.No, prostě to je tak, jak to je.Uklízela jsem ve stodole, třídila věci do aukcí, rovnala skládek. V kotěslích jsem dosypala granule do kontejneru, nasypala i vesnickým kočkám, co pořád a pořád čekají, co dostanou. Kuře a mleté hovězí měla smečka k večeři. Do nového domova do Chlumce odjela z dočasky v G.J. kočička Ella.Tak hodně štěstí a zdraví, beruško. v G.J. je lokalita, kde se krmí kočky na bývalé pile. Krmí se pořád, ale Johanka se ztratila. Byla odtama Ludmilka s ošklivými zhoubnými nádory ( později zemřela ) a pochází odtud i Nicholas, co jsem si ho nechala doma. Taky jsem se o jeho odchycení snažila asi půl roku.

4.4.2017

Hezký večer a vše nej Ivanám...Dnes jsem byla na CT páteře.Odpoledne odjeli společně do nového domova do Ledče n/ Sázavou kocourci Veni a Marlon. Tak hodně štěstí a zdraví, chlupáčci. Gruntovalo se v kočkáriu - hlavně škrabadla a vysávaní. Zajeli jsme se i podívat na jednu čerpací stanici, kde se zdržují dvě kočičky. Potřebovali bychom je alespoň nechat vykastrovat.Jinak je tu celkem klid.

3.4.2017

Hezký večer a vše nej Richardům...Dopoledne odjel do nového, věřím, že skvělého domova kocourek Markus. Teď už jen, aby si sedli se stávající kočičkou.Já věřím, že ano. K nám se před časem dostal a na kočky nebyl vůbec zvyklý.Od malička žil jen v bytě a jako jedináček. U nás si zvykl na smečku cca za týden a na zahradu už chodil denně a rád. Tak hodně štěstí a lásky, Markusku. Pak byla veterina, na přepíchnutí Convenie byli Nino, Bořík, Matouš a Storm. Odpoledne nákupy, kočky vše dojedly. Kupovaly se konzervy a kapsičky. Na večeři a ráno vařím kuře. Přikládám i fotky z krmení u Agry. Jsou tam všechny kočičky, co jsme nechali kastrovat a co jsme léčili - Lina, Lola, i Lisa. Jsou pravidelně krmené, vypadají dobře. Také jsem měla ještě spoustu zařizování a povinností, domů jsem dorazila skoro za tmy. Hodně tu lilo. Začlo to už odpoledne. Manžel dopoledne stihl dosíct trávu.