FIV - kočičí AIDS a FELV - virus leukémie koček
FIV - kočičí AIDS - kočičí virová imunodeficience:
Lidmi často nazývaný kočičí AIDS (kvůli podobnosti FIV a lidského HIV), se projevuje likvidací imunitního systému. Často doprovází virus FeLV (asi v 50% případů má kočka s FIV i FeLV). FIV je leukemii hodně podobný, nezpůsobuje však rakovinu.
Možnosti nákazy FIV
Přenáší se krví nebo pohlavně při páření. (Třeba pokud vám váš kocourek někdy uteče za pouličníma kočičkama, nemůžete si být nikdy jisti, že se nevrátí nakažený. Proto je nejlepším řešením kastrace! Ne jen kvůli FIV, ale i zmnoha jiných důvodů!.Příznaky FIV - Postižená kočka zpočátku vypadá, jen jako když jí není dobře, později se může objevit horečka, dýchací potíže (zápal plic, zánět průdušek), zvracení, průjmy (možno s krví ve stolici). Kočka má zvětšené uzliny, špatnou srst a nechutná jí. V důsledku snížené imunity je pak kočka náchylná ke všem možným nemocem, fatálním pro ni může být i zvýšená stresová zátěž. Léčba FIV - Proti FIV není žádná vakcína. Léčba také neexistuje, ale ta podpůrná spočívá ve vysokých dávkách antibiotik, nucené výživě, doplňování tekutin a někdy nutných transfůzích. Kočka tak může v klidném prostředí, kde platí 100%-ní dodržování stanovených zásad, dále žít, ale stejně jako u FeLV platí, že se střídá období relativního klidu a období navalů nemoci a kočka pak stejně často podlehne. FIV není přenosná na člověka.
FELV - virus leukémie koček:
Jedná se o vysoce nakažlivý smrtelný virus,který způsobuje rakovinu bílých krevních buněk a lymfatického systému.Na FeLV umírá zhruba 50% nakažených koček během půl roku a dalších asi 80% do tří let.Možnosti nákazy FELV - Kočka se infikuje velmi snadno kontaktem s jinou, nakaženou kočkou, případně s jejími tělními tekutinami, což můžou být výkaly, sliny, krev nebo mateřské mléko.Kočka se také může s nemocí již narodit v případě nakažené matky. Asi jedna ze 100 koček je stálým nositelem aktivního viru (tzv. bacilonosič). Při soužití několika koček společně pod jednou střechou, pravděpodobnost přenosu viru z jedné kočky na druhou je mnohem větší. Možnost nákazy se zvyšuje věkem, ale nejčastěji se infikují koťata (do šesti měsíců) a u jedné ze tří se nemoc projeví i klinicky.