Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sphynx

26. 7. 2012

Sphynx

Bezsrstá kočka s velmi jemným chmýřím na obličeji, uších, tlapkách, ocase a zádech. Má dlouhé, štíhlé tělo na vysokých nohách. Nepřítomnost chlupů ji zeštíhluje.
Tělo má svalnaté a sudovité s širokou hrudí.
Hlava má tvar protaženého trojúhelníku s prohnutým nosem. Je tedy o něco delší než širší. Brada je mohutná a našpulená. Nos je silný a zakulacený, ne špičatý. Nosní profil má mít mírné prohnutí. Oči jsou velké ve tvaru mandle, které mohou mít jakoukoli barvu. Uši jsou velké a široké, daleko od sebe posazené.
Ocas je dlouhý a zúžený.
Končetiny jsou dlouhé, štíhlé, zakončené malými kulatými tlapkami s dlouhými prsty. Polštářky chodidel jsou zřetelně tlustší než u jiných koček. Přední nohy musí být daleko od sebe a ve stoje tvoří slabé 0.
Kůže musí být naprosto hladká, bez sebemenších vrásek s výjimkou hlavy. Koťata mají hned po narození slabé, jemné chloupky, které ovšem během dospívání úplně zmizí.
Srst je velice jemná a pokrývá obličej, je sametová, u uší je delší a kolem nosu a po stranách tlamičky je silnější. Barva kůže nemá přesně určená pravidla, žádoucí je však jednotná barva, povoluje se pouze světlejší odstín na břiše a na vnitřní straně nohou. Pokud se u zvířete vyskytnou znaky v jiné barvě, měly by být symetricky rozloženy po těle.
FIFe plemeno sfinx uznala od 1.1.2002.