Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoci koček – průjem

18. 1. 2014

Asi každá kočka měla někdy průjem a většinou ne jen jednou. Průjem je rozšířený problém, protože má mnoho příčin. Může ho způsobit zkažená potrava,z nečištění mouchami, příliš studená voda, infekce i jiné faktory.

Dlouhotrvající průjmy mohou dehydrovat organismus kočky, což může ohrozit její život. Průjmy mohou způsobit nedostatečné zásobování organismu. Malá koťata a starší kočky mohou průjmy velice oslabit. Nezřídka je ohrožen i život kočky.

Jestliže kočka dojí, ihned odstraňte zbytky jídla z misky. Hlavně v létě se potrava rychle kazí. Chraňte misky před mouchami.Mouchy i jiný hmyz mohou přenášet choroboplodné zárodky a bakterie, které mohou způsobovat průjmy. Nedávejte kočce vlhké krmení přímo z lednice, studené krmení a příliš studená voda na pití může způsobit průjem. Nedávejte kočce kravské mléko. Kočky mívají z kravského mléka prudké průjmy.Průjmy mohou být způsobeny parazity - nezapomínejte na odčervení.

Při průjmech které trvají déle než jeden den, navštivte veterináře. Výkaly zpevníte dušeným kuřecím nebo krůtím masem.

Jaké léky na průjem?

Potentilla tormentilla D3 - uklidňuje zánět sliznice tenkého střeva. Tento lék se používá, když začíná světlehnědý průjem. Je možné, že kočka snědla rostlinu nebo trávu,která byla ošetřena postřikem.

Colchicum D6 - pomáhá při průjmech způsobených požitím jedovatých rostlin. Průjem má vodnatou konzistenci a šíří pronikavý zápach. Kočka kálí často v malém množství. Průjem narušuje i krevní oběh a zvíře vypadá ochable a unaveně.

Ipecacauanha D6 - pomáhá při průjmech se zvracením, který je způsobený otravami nebo infekcemi. Výkaly jsou žluté, vodnaté, napěněné a často i krvavé. Kočka kálí často v malých množstvích.

Carbo vegetabilis D6 - má uzdravovat kočky,které trpí prudkým průjmem doprová-zeným silným nadýmáním. Ten je většinou způsoben plísněmi. Tělo nemocné kočky je ochablé a na pohmat studené. Nefunguje správně krevní oběh.

Vetatrum album D4 - je namístě při průjmech se zvracením,kdy postižené kočky často kolabují a mají ledově studené tělo. Tento dramatický stav může být vyvolán zkaženou potravou, nesnášenlivostí na krmení a infekcemi. Výkaly jsou zelenošedé a vodnaté. Kočka kálí téměř nepřetržitě.