Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jarní zamyšlení pro všechny

24. 6. 2013

Jarní zamyšlení pro všechny

 

Tak konečně snad přichází jaro. Všichni se moc těšíme na teplé období. Pro depozita tím nastává čas, kdy se rodí spousta velmi roztomilých, ale tak často nechtěných koťat. Jejich osudy bývají většinou neradostné a o lidských praktikách, jak se tohoto „nadělení“ zbavit, raději ani nebudu psát.

Nejčastěji se pak na depozita obrací o pomoc lidé, kteří chtějí umístit koťátka od své kočky. Velká většina z nich jsou konzervativci, považující kastraci koček za zásah proti přírodě. Často si nad tímto argumentem kladu otázku, zda i oni přivádějí na svět jednoho potomka za druhým.

Pak ale přijdou nálezci, kteří jen náhodou potkali kdesi malé kotě. Místem nálezu bývá nejčastěji silnice, lesní cesta, zahrada, ale i místa dost kuriózní, jako je třeba motor auta.

Každé depozitum je sdružením dobrovolníků - ne profesionálů, kteří ze svých financí a z příspěvků empatických lidí, kterým situace opuštěných koček není lhostejná, zajišťují pro své svěřence potravu a lékařskou pomoc. Jedním z předních úkolů, je i důsledná socializace, neboť plaché kočky nejsou vhodné pro umístění.

 

Velkou pomocí pro všechna depozita by byla osvětová kampaň o potřebnosti kastrací. Nevím, jak lidi přesvědčit, aby nechávali kočky kastrovat a nechtěnými koťaty nerozmnožo-vali jejich bídu. Zaryté konzervativce už asi nepřesvědčím, ale jako jisté řešení se mi jeví osvěta dětí ve školách.

Autorka - J.Dusilová